Sněžnice Arni – Tomáš Hanuš
514 01 Valteřice 34

mobil: +420 732 508 641
telefon: +420 481 584 252
e-mail: info@arni.cz

Sněžnice ARNI

Poříz

Při hledání ideálního tvaru pro své sněžnice jsem se nechal inspirovat severoamerickými indiány. První praktické zkoušky mi potvrdily správnost zvoleného tvaru. Zvednutá špička vytahuje zašlápnutou sněžnici opět nahoru (stejně jako u lyží – sněžnice s obloukem vpředu fungují spíše jako pluh). Kapkovitý tvar umožňuje při nakročení "zapadnutí do zámku", což není nic jiného než, že přední sněžnice svou úzkou zadní částí zapadá do širší přední části sněžnice zadní, takže žádná "kachní chůze".

Sněžnice se velice dobře ovládají a to i v hustěji zarostlém terénu. Konstrukce Rám–Výplet při došlápnutí pruží, což oceníte zvláště při delším výletu. Vázání umožňuje univerzální nastavení podle velikosti boty 4 – 12 vel.
Materiál:

Údržba sněžnic

Výplet

Tento typ sněžnic je primárně určen pro používání v měkkém sněhu. Na zmrzlém firmovém sněhu dochází k velkému namáhání zvláště na otěr výpletu. Ten je napuštěn ochranným nátěrem, ale po delším zatížení na agresivním zmrzlém sněhu dochází k částečnému obrusu. Takový stav spolehlivě poznáme podle nepatrného ochlupacení šňůry, které je třeba včas ošetřit.

Regenerace výpletu není nijak finančně ani časove náročná. Stačí nám jen zapalovač, lepidlo a trochu šikovnosti, kteroužto každý “snězař” zaručeně vládne. Nejprve je třeba šňůry “depilovat” - na holící strojky však zapomeňte. Vemte zapalovač a planenem LEHCE ony “chlupy” olízněte. Není třeba se obávat přetavení šňůry, pokud nezůstanete příliš dlouho na jednom místě. K tomu opravdu dojít nesmí. Raději plamenem po výpletu neustále přejíždíme. Celou tuto několika minutovou operaci je dobré provádět venku, nebo alespoň dobře větrat. V opačném případě hrozí, že budete muset použít sněžnice k okamžitému ústupu před partnerkou (dámy prominou, platí i opačně).

Druhým krokem renovace je nanesení lepidla. Mě se nejlépe osvědčil SOUDAL-60A. Jedná se o polyuretan a proto lehce napění při svém schnutí. Je tedy třeba nutné dokonale ho rozetřít do tenké vrstvy. Prsty chraňte v gumových rukavicích nebo igelitovým sáčkem, což je ještě jednodužší. V případě, že nepoužijete SOUDAL-60A třeba proto, že je dodáván v kartuších, na které je třeba vymačkávací pistole, můžete ho nahradit jiným lepidlem. např. dvousložkovým epoxidem.

Celá oprava vám zabere max. 30 minut a život vašich sněžnic se prodlouží mnohonásobně. Já tak ty svoje udržuji již sedm sezón.

Vázání

To, jak jistě každý pozbal, je z kůže. Není sice “kordotánská”, jakou používal loupežník Runcajs, ale je to zase poctivá hovězí, která si už nechá něco líbit. Má to však jeden háček, a sice ten, že musí být stále vláčná, tudíž NAMAZANÁ. Já používám přípravek SNO-SEAL (jedno malé balení je v ceně). Na úvazek se sněžnicí, který je obtížně přístupný, je možné použít tekutější přípravek, třeba ELASKON. Závěrem uvedu tři zásady údržby vázání: 1. mazat, 2. mazat, 3. mazat!

Rám

Zde je to opravdu jednoduché. Dlouhodobě na něm neobstojí nic, takže po obnažení dřeva je vhodné ho ošetřit nejlépe fermeží nebo tekutým lyžařským voskem.

Údržba otěr Údržba pálení Údržba lepidlo Údržba nános Zpět
Sněžnice Arni – Tomáš Hanuš  *  Valteřice 34, 514 01  *  tel: 481 584 252, mobil: 732 508 641  *  e-mail: info@arni.cz
« zpět na úvodní stránku